Jak správně dýchat při cvičení na trenažéru?

Správné dýchání je základ dobrého zdraví, a má se na něho dbát i při aktivitách na trenažérech. Dokáže podpořit funkci vnitřních orgánů, zbavit bolesti zad, zeštíhlit pas i odbourat stres.

Čím lépe budete dýchat, tím více dostanete do těla kyslíku, který potřebují svaly a mozkové buňky. Prvním krokem je uvědomit si, že při kvalitním dýchání je nejdůležitější zapojovat břicho a dodržovat rytmus.

Smysl má hluboké břišní dýchání

Pokud se při dýchání nadzvedává více hrudník, je to špatně. Častěji se to stává ženám. Zkuste jednoduché cvičení vleže s dlaní na břichu, která kontroluje, jak se břicho při nádechu zvedá, a při výdechu zase klesá. Určitě se vám to podaří brzy natrénovat.

Platí: Záběr – výdech, povolení – nádech

Teorii dýchání při cvičení je snadné pochopit, horší je to už s jejím dodržováním. Platí, že ve chvíli, kdy budete zabírat (např. na veslovacím trenažéru), vydechujete, a když svaly uvolňujete, nadechujete se. Hlavně dech nezadržujte, a pokud to ještě jinak nejde, dýchejte přirozeně. Pamatujte, že dostatečné, hluboké a klidně i hlasité dýchání znamená podstatně vyšší výkonnost!

Také dbejte na rozcvičení před tréninkem a zařazujte i závěrečný relax – oba procesy jsou důležité i pro následnou regeneraci svalů a celého těla.

Přečtěte si další tipy ke cvičení na trenažéru (hubnutí, technika jízdy, výživa apod.)


Publikováno: 24. 3. 2016